Chrzest Kubusia w Cerkwii

REPORTAŻ Z CHRZTU KUBUSIA 

Chrzest w kościele prawosławnym to uroczystość pełna głębi i rozbudowanej symboliki. Składa się z trzech części. Pierwsza, zwana Katechizmem, odbywa się w narteksie, czyli wejściu do cerkwi, a jej najważniejszym momentem jest recytacja Symboli Wiary. Druga to celebracja głównego Misterium: rodzice namaszczają ciało dziecka olejami, a kapłan trzykrotnie zanurza je w chrzcielnicy. Trzecia część obejmuje Sakrament Bierzmowania: namaszczenie dziecka krzyżmem, postrzyżyny z symbolicznym obcięciem kosmyka włosów oraz przekazanie białej szatki.

CHRZEST W CERKWII PRAWOSŁAWENEJ

Chrzest święty Kubusia był pierwszym chrztem prawosławnym, który mieliśmy okazję fotografować, i musimy przyznać, że jego przebieg i oprawa wywarły na nas olbrzymie wrażenie. Liturgia jest dużo bardziej rozbudowana niż w kościele rzymskokatolickim. Przygotowując reportaż, sporo uwagi poświęciliśmy więc detalom – tak, aby jak najlepiej oddać mistyczny charakter uroczystości. W postprodukcji okazało się, że do wielu kadrów idealnie pasuje biało-czarna kolorystyka, która dodatkowo podkreśliła podniosłość chwili i subtelnie uwydatniła symbole.

W fotografii chrztu świętego najważniejsze jest oczywiście dziecko – główny bohater uroczystości. Jego nieśmiałe uśmiechy, grymasy i wielkie, często zdziwione oczy stają się tematem przewodnim zdjęć. Przygotowując reportaże, staramy się również uchwycić to, co wokół dziecka: czułość rodziców, wzruszenie dziadków, zachwycające wnętrza cerkwi czy kościoła. Po zakończeniu uroczystości zawsze też zachęcamy gości do wykonania zdjęć w grupach – to wspaniała pamiątka nie tylko dla dziecka, ale także dla nich.

- BLOG -

oSTATNIE WPISY NA BLOGU

THE SHOTS OF LOVE

the@shotsoflove.pl
tel. +48 505 877 478

-INSTAGRAM-